Sziasztok!
Végre valahára túl vagyok a vizsgáimon, és úgy gondolom, hogy ezzel több időm is lesz foglalkozni a bloggal. (Egyébként akit érdekel: ez egyfajta kisérettségi volt matekból, magyarból, töriből és nyelvből. Brutál sok anyagot kellett a fejünkbe gyömöszölni, de kész, túl éltem, és egész jól sikerült. Hátha lesz értelme majd az igazi érettségihez is 1-2 év múlva )
Mivel épp most vagyok túl egy elég sok tanulással teli időszakon, az jutott először eszembe, hogy megosztanék néhány tanulási tippet Veletek és hogy én hogyan szoktam tanulni.
Így először egy elég evidensnek tűnő dolgot akarok felhozni. Amikor én nekiültem egy tételnek, mindig azzal kezdtem, hogy kiemelő filcekkel kihúztam a kulcsszavakat, amikre ha ránézek, eszembe jut a többi rész. Néha beleestem abba a hibába, hogy túl sok mindent húztam ki, mert arra gondoltam, hogy mi az amit ha kihúzok, az úgymond általánosságban segít, vagyis akárki megnézi, érti (nem tudom, ez most mennyire jött át ). Pedig csak arra kell figyelnem, ami személyesen nekem segít, hiszen én tanulom azt a tételt. Ez elsőre biztos teljesen nyilvánvaló, de azért írtam le, mert én belefutottam valamiért . Ez a módszer még azért is jó, mert elvileg a színes dolgokat jobban megjegyezzük, szóval érdemes kipróbálni!
Ami még nekem sokat segített pl. évszámoknál vagy megjegyezhetetlen neveknél/kifejezéseknél, hogy valamilyen random dologhoz kapcsolom őket. Volt amihez egy kis hülye ritmusos rímet költöttem, és abból jegyeztem meg. Pl. Enrico Dandolohoz (a keresztes hadjáratok idején valaki, mindegy) ez pattant ki az elmémből (milyen költői lettem ): Enrico Dandolo - Bizáncot romboló. Lehet hogy vicces, vagy gagyi, de tényleg segít!
Ha nagyobb anyagot tanulok, mindig segít, ha átlátom az egészet, vagyis megértem a történések egymás utáni sorrendjét. Így ha megérted, hogy mi miből és miért következik, egyszerűbben eszedbe juthat, mert te is következtethetsz rá. Én ezt főleg törinél használtam, de biztos mindennél beválik. Főleg ha olyan ember vagy, aki szereti átlátni a dolgokat.
Ha az ember koncentrálni akar, akkor a környezet a legfontosabb, hogy ne vonja el semmi az ember figyelmét. Szerintem fontos ilyenkor (is) hogy az ember körül rend legyen. Ha rendetlen a környezetünk, könnyebben elterelődik a figyelmünk is.
Ide tartoznak még a külső zajok is. Sok féle ember van, és változó, hogy ki milyen zajban szeret tanulni. Még én magam is elég változó vagyok: néha úgy tudtam jobban odakoncentrálni, ha csend van, egyszer meg úgy, hogy ha szól a zene. Persze erre is külön lejátszási listát állítottam össze. Ajánlom egyébként azokat, amikben nincs ének, mert akkor nem is tudja az ember együtt énekelni.
Eléggé aggasztott, mivel hossztávra kellett tanulnunk, hogy mi lesz ha elfelejtem. Ezért néha azt csináltam, hogy magamtól csak magamban random rákérdeztem valamire, hogy emlékszem-e még. Most jutott eszembe egy ötlet, amit majd én is kipróbálok . Szóval arra gondoltam, hogy lehet ilyen akármilyen gyors-kérdéseket felírni cetlikre, amik közül néha előveszünk egyet-egyet. Kár, hogy csak most jutott eszembe .
Az utolsó, amit le akarok még írni nektek az nem az én ötletem, hanem egy barátnőm mondta. Azt mesélte, hogy a nővére még régebben kirakta a wc-jük ajtajára az angol igék jelen és két múlt idejének a táblázatát. Amikor az ember oda ül, akkor akaratlanul is odakalandozik az ember tekintete, és olvasgatja. És azt mondta, hogy neki így tök jól belement a fejébe! Én még ezt se próbáltam, de érdekesnek hangzik, és biztos hatásos, ha azt mondta.
Bizonyára van még egy csomó tanulós-praktika, de nekem most ezek jutottak eszembe., és most visszanézve, így is elég hosszú lett ez a cikk. Ha nektek még vannak ötleteitek, nyugodtan osszátok meg kommentben, ha van kedvetek!
Remélem akadt néhány használható ötletem! A következő bejegyzésig pedig (amire reméljük nem kell majd sokat várni) sok cuki pandát, és kitartást a nyárig! (Már csak 3 hónap... )